איך להשקיע בנדל"ן בחו"ל?

השקעות בנדל"ן בחו"ל הוא נושא שמעניין כמעט את כולנו, אבל לא רבים יודעים איך לגשת אליו. פעילות בשוק זר ולא מוכר עלולה להיות מסוכנת.
על השקעות בחו"ל ואיך עושים את זה נכון שוחחנו עם אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל חברת פרופימקס.

אלחנן מסביר כי השוק בחו"ל הוא הרבה יותר גדול, יש הרבה יותר אופציות השקעה, הוא הרבה יותר נזיל, זאת אומרת שאם אתה קונה משהו ורוצה למכור, יש לך הרבה יותר פוטנציאל של קונים פוטנציאליים שיקנו
את ההשקעה שלך ואתה תוכל לממש אותה, בתקווה גם ברווח.
אז למי מומלץ להשקיע בחו"ל? זה מתאים לכולם?
בהחלט לא. הנהירה להשקעות נדל"ן בחו"ל היא לעיתים מחוסר ידיעה, אולי גם חוסר בשוק מספיק משוכלל בארץ. צריכים להיות מאוד מאוד זהירים. להשקיע בנדל"ן בחו"ל זה בדיוק כמו לעבור בשדה מוקשים, שיש הרבה מאוד סיכונים ואנשים לא מבינים ולא מכירים את הסיכונים והם עושים השקעות שרבים מהם, מאחר והם רצים אחרי תשואות גבוהות מדי, יפסידו כסף רב.
אז אילו סוגי השקעה כן מומלצים בעיניך?
אני חושב שבחו"ל אפשר להשקיע בהרבה מאוד אסט קלאס. אני חושב שישנם אפשרויות השקעה רבות בחוץ לארץ, אבל אנשים צריכים לדעת ולהיזהר אלה שקונים בתים בודדים יש בזה סיכון מאוד מאוד גדול.
אנשים שרואים בית עם מגרש ובריכת שחיה, הם חושבים שהם קנו איזה בית בסביון או בכפר שמריהו וזה לא כך. ערך הקרקע בארצות הברית בהרבה מקומות הוא כמעט אפס, אפשר לקנות בזול מאוד אדמות שמה.
הבתים הם בדרך כלל באיכות בניה מאוד מאוד ירודה ואנשים מתפתים להבטחות שווא לגבי התשואות שאפשר להשיג שם.
הרבה יותר חשוב כאשר עושים השקעות נדל"ן בחו"ל פחות להסתכל על המאקרו, אלא חשוב מאוד להסתכל על הפנדומנטלס של העסקה הספציפית. אלה שהפסידו כסף בדרך כלל זה אלה שרצו. רצו לרומניה והפסידו כסף, רצו ללאס וגאס והפסידו כסף. אפילו תשובה ודנקנר הגדולים, הפסידו מלאס וגאס, כי כולם הלכו ללאס וגאס.
אז בעצם לא נכון להשקיע בלאס-וגאס?
לא, צריך לבדוק את המהות של העסקה. ולכן, כדאי ללכת להשקיע במקומות שבהם יש שקיפות, מערכת משפט טובה, איפה שהעולם העסקי מבוסס בעיקר על יושר והגינות, איפה שהמנהלים שמה יודעים שאם הם פעם אחת משקרים, או פעם אחת גונבים, לא יעבדו איתם עוד פעם. אנשים שלא נענשים על זה שהם רימו, שיקרו או גנבו והם ממשיכים הלאה למכור את מרכולתם כי אין מורא בפני החוק, אין פחד, אין אכיפה, ועל זה כואב הלב.
אז ממה צריך להיזהר כאשר ניגשים להשקעה בנדל"ן בחו"ל?
יש מדריך שלם על השקעות נד"לן בחו"ל שיש בו פרק שלם על סיכונים.
יש המון סיכונים.
יש קודם כל סיכונים אובייקטיבים של מטבע, של מצב כלכלי. אלה סיכונים שאין לנו שליטה, אבל יש הרבה מאוד סיכונים אחרים, אלף, מבחינת האינפורמציה, שהיא מתקבלת על ידי המשקיע הפוטנציאלי מזה שמוסר לו את החומר.
האם האינפורמציה הזאת היא נכונה. ישנם מקרים רבים שהמשקיע פשוט מקבל אינפורמציה לא נכונה. מה שמאוד חשוב למשקיע לדעת, שאם התשואה שמוצעת לו היא תשואה הרבה יותר או יותר גבוהה ממה שמקובל בשוק, הוא צריך לחשוד. אנשים הפסידו ויפסידו כסף כי הם רצים אחרי תשואות גבוהות מדי ולא כי הלכו אחרי תשואות נמוכות והגיוניות.

Category Tag