צבא תאילנד כנגד הפשיעה הקיברנטית.

האתגרים הרבים שמציב העולם הממוחשב ובדגש על אלו הקיברנטיים, מחייבים את הפרט, את הארגון ואת המדינה להערכות מתאימה. במסגרת זו פועלות מדינות ברחבי העולם ליצירת גופים צבאיים ואזרחיים אשר יעסקו בלוחמה והגנה קיברנטיים, כמו גם בגיבוש מדיניות וקיום תרגילים מתאימים.
תחום הפשיעה הקיברנטית זכה למענה ברמה כלל אירופאית עם הקמת צוות משימה מיוחד במסגרת היורופול אשר יתאם את החקירות הבינלאומיות ויפעל נגד איומי פשיעה קיברנטית, זאת תוך שיתוף פעולה של מדינות אירופה ואף ארה"ב.
גם באזורנו קיימת פעילות להתמודדות עם הפשיעה הקיברנטית; תורכיה הקימה יחידה צבאית למלחמה בפשיעה זו, ירדן הקימה מרכז בבירה שמטרתו להיאבק בנושא ובאיומים על המגזר הפיננסי במדינה ועל בטחונה הלאומי, וגם איראן הקימה מפקדות אזוריות ל"מלחמה רכה".
זאת לצד קביעת מדיניות לאומית בתחומי ההגנה הקיברנטית; מצרים אישרה את הצטרפותה לאמנה הערבית ללוחמה בפשעי טכנולוגיית המידע, עליה חתומות 22 מדינות ונאט"ו הצהירה על כוונתה להוסיף את נושא ההתקפות הקיברנטיות לרשימת האיומים שיגררו תגובה קולקטיבית.
במקביל, עורכים מדינות וארגונים רבים תרגילי התגוננות שונים ובכלל זה התרגיל הגדול ביותר של האיחוד האירופי אשר כלל 29 מדינות, דוגמת יפן שקיימה לראשונה בתולדותיה תרגיל התגוננות קיברנטית של גורמי הממשל.
גם בתאילנד מבינים את הנושא, כשפורסם במהלך חודש פברואר 2015 כי החל גיוס ליחידת לוחמה קיברנטית של צבא תאילנד, שיעסוק בנושאי אבטחה קיברנטית.
קולונל Chatchai Chaikaseam מנהל היחידה, גילה בכנס (Meet the Hacker 2015 (MHCon2015 בבנגקוק, כי הצבא מגייס שבעה קצינים ליחידה זו הכפופה למנהלת המבצעים המשולבים בצבא, זאת החל מה-15 בפברואר באתר המנהלת. עוד נמסר כי במהלך חודש ינואר אישר הקבינט בתאילנד עשרה חוקים שנויים במחלוקת בנושאי כלכלה קיברנטית. אחד מאלו, חוק האבטחה הקיברנטית, העוסק בהקמת וועדה לאבטחה קיברנטית לשם "פיקוח מפני איומים על הביטחון הלאומי, הכלכלה, הצבא והיציבות". בהתאם לסעיף 35 של חוק זה, תוכל הוועדה להשיג גישה לכל המידע הפרטי מכל סוגי מכשירי התקשורת.

Category Tag