רשת חברתית ממשלתית הוקמה לאחרונה באוזבקיסטן. הרשת החברתית תיתן מענה לממשל ביצירת קשר עם אזרחיו.
ב-22 בפברואר פורסם על כוונת שלטונות אוזבקיסטאן ליצור רשת חברתית פנימית אשר תכלול תכנים "לאומיים" על מנת ש"יענו על דרישות הדור הצעיר". זאת הואיל והתקשורת במדינה מאשימה תדיר רשתות חברתיות פופולאריות כ"מפתות את הצעירים", נושא המהווה אחד מהמרכזיים בתקשורת האוזבקית בערוצים השונים, הרואים ברשתות החברתיות "כלי בידי כוחות זרים, המציבים סכנה מיידית למדיניות הציבורית ולריבונות שלנו".
בהודעה רשמית של הממשלה באוגוסט 2014 נקבע כי "הגנה על הצעירים מפני ההשפעות השליליות של רעיונות ותנועות זרות היא משימה דחופה".
שיעור חדירת האינטרנט למדינה עמד במחצית 2014 על 41% (12 מיליון משתמשים), אולם נכון לדצמבר 2012 רק לכ-153 אלף הייתה גישה לפייסבוק (כחצי אחוז מכלל תושבי המדינה). נתון אחר, מאוחר יותר, מציב אותה במקום ה-129 מתוך 213 מדינות מבחינת שיעור חדירת הפייסבוק, אשר עמד באותה העת על 1.1% בלבד. בכתבה עצמה נמסר כי כיום מספר החשבונות עומד על 360 אלף בלבד. יתכן ויש במדיניות האוזבקית וביחס השלילי לרשתות החברתיות הזרות כדי להסביר שיעור נמוך זה.
עם זאת נמסר מגורמים ממשלתיים כי קיימים כ-8 מיליון חשבונות מאוזבקיסטאן ברשת החברתית הרוסית Odnoklassniki.ru הנחשבת לפופולארית ביותר, לאחריה Mail.ru עם 4.2 מיליון חשבונות ממדינה זו.
עוד עולה כי אין זה הניסיון הראשון של השלטונות ליצור רשתות חברתיות פנימיות; Vsetut.uz זכתה ל-15 אלף משתמשים בלבד, Sinfdosh.uz נסגרה לאחר מספר שנים ו-Muloqot.uz הייתה לרשת המקומית המוצלחת ביותר עם 76 אלף משתמשים. אכן, מחקר שפורסם בנושא באתר תקשורת מקומי מגלה כי אין שוק לרשת חברתית שכזו וכי הצורך הקיים נענה על ידי הרשתות החברתיות הזרות. כך שנראה כי ניסיונות אלו אינם אלא ניסיונות המשטר למנוע גישה חופשית של האזרחים לתקשורת בינלאומית, לצד ניסיון לנטר את הפעילות המקוונת של המשתמשים באותן רשתות חברתיות מקומיות.
פעילותו זו של הממשל האוזבקי היא חלק מעשיה מתמשכת להגבלת חופש התקשורת והאינטרנט במדינה המתבטא במעצר אנשי תקשורת והגבלות שונות על אינטרנט במדינה. אלו הביאו את הארגון 'עיתונאים ללא גבולות' לסווג את אוזבקיסטאן כאחת מ'אויבות האינטרנט בעולם'.

Category Tag