האג'נדה הנסתרת של ד"ר קיסינג'ר

חלקו השני של התחקיר על מעורבותו של מזכיר המדינה האמריקאי ערב מלחמת ים הכיפורים

 מאת ד"ר רמי רום  וד"ר אמיר גילת

ב-6 באוקטובר 1973, בשעות הבוקר, קיבל מזכיר המדינה האמריקאי, הנרי קיסינג'ר, ידיעה בזמן אמת על כוונתה של ישראל לבצע תקיפה יזומה מקדימה של חיל האוויר.

קיסינג'ר פעל בבהילות ובנחישות לסכל את התקיפה הישראלית המתוכננת. המסמכים מאותה תקופה שהותרו לפרסום לאחרונה ואשר מסווגים כ"סודי ביותר" ובהולים,  מאשרים זאת במפורש.

"נפתלי", שם הקוד שניתן לקיסינג'ר , התקשר בבהילות בשעה 7 בבוקר (שעון ארה"ב), שעות בודדות לפני פרוץ המלחמה, למרדכי שלו, הציר בשגרירות ישראל בוושינגטון והורה לו להזהיר את ישראל מפני ביצוע הפעולה המתוכננת.

%d7%9e%d7%91%d7%a8%d7%a7-%d7%a9%d7%9c%d7%95-1-6-10

המשמעות ברורה מאליה: יש לשער שאילו היתה ישראל מסכלת את המתקפה המצרית סורית על ידי תקיפה מסיבית ומאורגנת של חיל האויר (כפי שתוכנן על ידי מפקד חיל האויר בני פלד והרמטכ"ל דוד אלעזר), הרי שקרוב לודאי שצליחת התעלה המצרית היתה נכשלת, הסורים לא היו מצליחים לפרוץ את קו ההגנה בגולן ומספר ההרוגים והפצועים הישראלים היה קטן בסדרי גודל רבים.

כעבור כ-45 דקות, לאחר שהעביר לרוסים ולמצרים מסר לפיו אין בכוונתה של ישראל לנקוט בפעולה צבאית מונעת, העביר קיסינג'ר מסר בהול נוסף, ואמר:  "נטלנו אחריות על עצמנו שלא תהיה פעולה יזומה מצדכם".
%d7%9e%d7%91%d7%a8%d7%a7-%d7%a9%d7%9c%d7%95-2-6-20

 במברק נוסף מיום 7 באוקטובר, דיווח שלו על פגישה של השגריר דיניץ עם קיסינג'ר. על פי דיווח זה, אמר קיסינג'ר לדיניץ במהלך הפגישה: "קבלתם את ההחלטה הנכונה. אם הייתם מתקיפים ראשונים, היו הורגים אתכם כאן (במקור- בארץ הזאת, ארה"ב).
%d7%9e%d7%91%d7%a8%d7%a7-3-6-10

 קיסינג'ר אף הודיע לשלו שדיווחים מישראל יועברו מעכשיו אליו, ואליו בלבד. הוא דרש זאת ואף ציין שאין להעביר ידיעות או חומר כלשהו לברנט סקוקרופט, שהיה סגן היו"ר של הפורום המבצעי המיוחד של ושינגטון.

כדאי להתעכב מעט על הוראה זו, במיוחד אם נחשוף כאן את הדברים שנאמרו בדיון של ועדה זו, שעות אחדות מלאחר פרוץ המלחמה ב-6 באוקטובר.

הפורום המבצעי המיוחד דן במצב במזרח התיכון  ובשאלה: מי פתח במלחמה? האם היתה זו יוזמה התקפית ישראלית או התקפה משולבת מצרית- סורית?

%d7%a4%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%9d-%d7%9e%d7%91%d7%a6%d7%a2%d7%99-6-10

שר ההגנה ג'יימס שלזינגר שאל בדיון אם ליחידת ההאזנות של המודיעין האמריקאי יש ידיעות מי פתח במלחמה. משתתפי הדיון- סגן יו"ר הפורום וממלא מקומו של קיסינג'ר (בעת  העדרו מוושינגטון באותו ערב) מיודענו הגנרל סקוקרופט, ראש הסי.אי. איי קולבי וחבר המועצה לביטחון לאומי האמריקאי ויליאם קואנדט, לא ידעו על הוראותיו של קיסינג'ר למנהיגי ישראל, כפי שהשתקפו במברקים הבהולים שנשלחו שעות אחדות קודם לכן מניו יורק לישראל.

לכן , הם גם לא ידעו שישראל היתה מנועה מלפתוח במלחמה וכבר הודיעה לקיסינג'ר, עוד לפני פתיחת המלחמה, שנענתה לדרישתו וביטלה את תקיפת המנע המתוכננת של חיל האויר.

מהפרוטוקולים של הועדה עולה כי קיסינג'ר לא עדכן את הועדה בהודעת ישראל שלא תפתח במלחמה ואף לא עדכן בהנחייתו לישראל להימנע מלהעביר מידע לגנרל סקוקרופט.

יש בכך לכאורה כדי להעיד -לכל הפחות- על הריכוזיות של קיסינג'ר ועל הנסיון שלו להשיג שליטה מוחלטת שלו בניהול המשבר במזה"ת, תוך שהפורום המבצעי המיוחד של וושינגטון אינו יודע על המתרחש.

הפורום הזה קיבל כבר ביום שבת , ה-6 באוקטובר, החלטה למנוע סיוע צבאי אמריקאי לשני הצדדים (החלטה 3 בפרוטוקול) וזאת על בסיס המידע החלקי והשגוי שהיה בפניו.האם אי העברת המידע למחליפו הגנרל סקוקרופט, וההחלטה שלא להעביר סיוע צבאי אמריקאי לאף אחד מהצדדים, כבר ביום הראשון למלחמה, מבלי לברר מי פתח באש היתה מקרית?

ס

MEMORANDUM FOR: SECRETARY KISSINGER FROM: WILLIAM B. QUANDT

 

I want to make clear that neither we nor the Israelis expected this war

We had noted the Arab buildup and had queried the Israelis about it, but they told us they thought it was defensive in nature.

Two hours before the war started, Prime Minister Meir sent us a message saying she thought hostilities were imminent.

She volunteered that Israel would not attack first and we

conveyed this message to the Arabs and Soviets. We did not stop Israel from acting

 ציטוט נוסף של ויליאם קוואנדט מתוך דו"ח של ראש הסי אי איי קולבי מסביר שקיסינג'ר היה מודע יותר מכל גורמי המודיעין האמריקאיים למלחמה הקרובה בשל אזהרה שהעביר לו מנהיג ברה"מ ברז'נייב באופן פרטי.

קוואנדט ציין שהבעיה היתה שקיסינג'ר לא העביר את הידיעה לראש הסי. אי.איי ולגורמי מודיעין אמריקאים, ולמיטב ידיעתנו- גם לא לישראלים.

 %d7%a7%d7%95%d7%90%d7%a0%d7%a0%d7%93%d7%98

הפורום המבצעי המיוחד של וושינגטון קיבל בשבת, ה-6 באוקטובר, החלטה למנוע סיוע צבאי אמריקאי לשני הצדדים (החלטה 3 בפרוטוקול). יש לשער שהחלטה זו לא הייתה בניגוד לדעתו של היו"ר הקבוע קיסינג'ר.

 %d7%93%d7%95%d7%97-%d7%a7%d7%95%d7%9c%d7%91%d7%99


בספר "קיסינג'ר" שכתבו האחים ברנרד ומרווין קאלב (הוצאת עידנים) הם ציינו שקיסינג'ר התרה בעמיתיו הישראלים לבל יצאו להתקפת מנע.

"אחר כך היה חוזה שואה גמורה אם תתעלם ישראל מעצתו", כתבו  על אזהרתו של קיסינג'ר, שאמר לישראלים: "אם תירו את היריה הראשונה לא יהיה לכם תופס כלבים אחד בארץ הזאת שיתמוך בכם. לא תקבלו את תמיכת הנשיא. אתם תהיו לבדכם, לגמרי לבדכם. אנחנו לא נוכל לעזור לכם, אל תצאו למתקפת מנע".

האיום של קיסינגר, לפי האחים קלאב, היה  מפורש. הוא איים שהנשיא ניקסון לא יעמוד לצדכם.

האם אלו הם הדברים שנאמרו גם בחדר המבודד?

האם זהו תוכנו של המשפט המחוק מתוך עדותו של דיין?

האם שיחק קיסינג'ר את תפקיד "השוטר הטוב", כשהוא מלהק לתפקיד "השוטר הרע" את הנשיא ניקסון?

יתכן שתבל את דבריו באי אלו תארים לא מחמיאים על הנשיא, שהיה שקוע אותו זמן עד צוואר בפרשת ווטרגייט. האם אמירות אלה הן האמירות שהוגדרו ע"י ועדת אנגלרד ככאלו הנוגעות לצנעת הפרט של אישים בצמרת האמריקאית?

 עדות לגבי חוסר מעורבותו במתרחש ומצבו הפוליטי המעורער של הנשיא ניקסון מופיעה בדו"ח של ראש הסי.אי.איי קולבי שמסביר את הסיבות לכשל האמריקאי לחזות את פרוץ המלחמה.


הוראותיו של קיסינג'ר למנהיגי ישראל בחדר המבודד, כולל תוכנו של המשפט המחוק עליהם העיד דיין, היו מונחים בפני ועדת אגרנט. עם זאת, התעלמה הועדה (לפחות בדוח"ות הגלויים שהתפרסמו) מהוראותיו של קיסינג'ר ומהשפעתם על ההחלטות השגויות של מנהיגי ישראל לפני ובתחילת המלחמה.


 הפרק השלישי יפורסם בשבוע הבא.

עד עתה טרם נתקבלה התייחסותו של ד"ר קיסינג'ר לפניותינו.

קוראים שיש להם מידע נוסף בענין זה  מוזמנים לכתוב אלינו-  contact@agictv.com

 תמונתו של קיסינג'ר- מתוך ויקיפדיה

התחקיר
אולי יעניין אותך עוד: