מי אתה, ד"ר קיסינג'ר?

חלקו השלישי של תחקיר NOW על מעורובתו של מזכיר האמריקאי הנרי קיסינג'ר במלחמת יום הכיפורים מציג את דמותו השנויה במחלוקת. ד"ר קיסינג'ר שיחק בעולם כבמגרש המשחקים הפרטי שלו. האם פעל כך גם כאן ב-1973?

מאת ד"ר רמי רום וד"ר אמיר גילת

העיתונאי כריסטופר היצ'ינס המנוח לא היה עדין בניסוח שלו. הוא טען חד משמעית, וללא כחל ושרק:

הנרי קיסינג'ר היה פושע מלחמה ויש להעמידו לדין בינלאומי.

בפתיח לספרו – "המשפט של הנרי קיסינג'ר"-  מסביר היצ'ינס שמאחר והוא נתפס כמתנגד פוליטי של קיסינג'ר הוא מפרט בספרו רק נושאים שיכולים לדעתו לשמש בסיס מוצק לתביעה משפטית כנגד קיסינג'ר בעוון פשעי מלחמה, פשעים כנגד האנושות, פשעים כנגד החוק הבינלאומי, קונספירציות, רצח, חטיפה ועינויים .

בתחילת ספרו, מתאר היצ'ינס גוף בטחוני חשאי שהיה אחראי על הפעולות הסמויות של הממשל האמריקאי מעבר לים (ולעתים גם בתוך ארה"ב) שנקרא "מועצת הארבעים". הנרי קיסינג'ר היה יו"ר הגוף הזה בשנים 1969 עד 1976, וזאת כחלק מתפקידו כיועץ לבטחון לאומי של הנשיא.

הנה מספר דוגמאות מתוך ספרו של היצ'נס: לטענתו, קיסינג'ר סייע לניקסון לנצח בבחירות ב-1968 על ידי שיבוש המשא ומתן לשלום בוויטנאם. המו"מ התנהל לפני הבחירות כאשר קיסינג'ר הבטיח למנהיגים מויטנאם תנאים טובים יותר אם ניקסון ייבחר לנשיא. מנהיגי דרום וויטנאם קיבלו את ההצעה ועזבו את שיחות השלום. התוצאה: מלחמת וויטנאם נמשכה עוד מספר שנים במחיר כבד של חיי אזרחים וחיילים אמריקאיים ווויטנאמיים  (פרק 1, עמוד 9).

היצ'ינס מאשים את קיסינג'ר באחריות להפצצות מסיביות של מטוסים כבדים אמריקאיים מגובה רב וללא אבחנה על אוכלוסיה אזרחית בלאוס ובקמבודיה שהיו מדינות נייטרליות במלחמת וויטנאם, ללא ידיעה וללא אישור של הקונגרס האמריקאי- הגוף שאמור לאשר פעולות מלחמה על פי החוקה האמריקאית, במבצע שנקרא תפריט ("מבצע מניו"). (פרק 3, עמוד 28 ). לפי היצ'ינס כ-3630 גיחות הפצצה בוצעו ממרץ 1969 ועד מאי 1970 בהם נהרגו כ350  אלף אזרחי לאוס וכ-600 אלף אזרחים קמבודיים.

היצ'ינס מאשים את קיסינג'ר באחריות ישירה לרציחתו של הגנרל רנה שניידר, מפקד צבא צ'ילה, על מנת למנוע את עלייתו של משטר סוציאליסטי בצ'ילה למרות שנבחר באופן חוקי בבחירות דמוקרטיות במדינה שהייתה ידידותית לארצות הברית באמריקה הלטינית. (פרק 5, עמודים 41-53).

המעורבות הישירה של קיסינג'ר וניקסון ברצח  מפקד צבא צ'ילה הוכחה לאחר שנים רבות עם שחרור לפירסום של מסמכים של הסי. איי. איי,  כפי שמתואר בכתבה הבאה:

בכתבה נאמר שקיסינג'ר לעג למבצעי הרצח על שלקח להם שלוש ניסיונות וכשלושה שבועות להשלים את משימתם.

רוג'ר מוריס, חבר המועצה לבטחון לאומי של ארה"ב והיועץ של קיסינג'ר בבית הלבן, טען בסרט דקוקומנטרי שקיסינג'ר פעל בחשאיות ובמקרים מסויימים מאחורי גבו של הממשל האמריקאי

רוג'ר מוריס והעיתונאי וויליאם סאפייר טוענים בסרט שקיסינג'ר התקין האזנות סתר לחברי המועצה הלאומית האמריקאית ולעיתונאים מחשש שידליפו ידיעות לעיתונות.

עוד טען מוריס שלצוות העובדים של קיסינג'ר היה נדמה לפעמים שהאוייבים האמיתיים של קיסינג'ר הם לא הרוסים או הסינים, אלא הזרועות האחרות של הממשל האמריקאי, משרד הבטחון והסי איי איי שסיכנו את שליטתו..

על סמך דברים אלו ניתן אולי להבין את האמירה של המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס במירוץ לנשיאות של המפלגה הדמוקרטית שאמר השנה ששקיסינג'ר איננו ידידו ושלא יקח ממנו שום עצה. הוא ציין שקיסינג'ר היה מזכיר המדינה ההרסני ביותר בהיסטוריה האמריקאית המודרנית:

I am proud to say that Henry Kissinger is not my friend, and I will not take advice from him on foreign policy, Sanders said, calling him the most destructive secretary of state in American history.”

איננו יודעים אם כל מה שנטען כנגד ד"ר קיסינג'ר  על ידי היצ'ינס יוכח בבית משפט, כפי שטוען היצ'ינס בספרו המשפט של הנרי קיסינג'ר, אבל הדברים מטרידים.

כשזו דמותו של האיש, ואלה הם המעשים המיוחסים לו בזירות אחרות בעולם – האם לא נדרש לחזור ולבדוק לעומק את פועלו של ד"ר קיסינג'ר לפני ובמהלך מלחמת יום הכיפורים, כאן במזרח התיכון? לאור הדברים למשל, האם היה מוצדק האמון העיוור שהיה למנהיגי ישראל בקיסינג'ר ששמעו לעיצותיו ופעלו על פיהן ללא עוררין?

 

ד"ר קיסינג'ר טרם השיב לפניות שלנו אליו בבקשה לקבל את התייחסותו על מעורבותו  ב-1973.
קוראים שיש להם מידע נוסף הקשור בפועלו של דר. קיסינג'ר בזירה הבינלאומית במקומות אחרים בעולם או בנושאים הקשורים לתחקיר מיוחד זה בנושא מלחמת יום כיפור מוזמנים לכתוב אלינו- contact@agictv.com

 

תמונתו של קיסינג'ר מתוך אתר ויקיפידה

התחקיר
אולי יעניין אותך עוד: