תמך בדאע"ש, רצה לבצע פיגוע בעזריאלי -והתחרט

בית המשפט העליון האריך עד תם ההליכים את מעצרו של תושב וואדי ערה, מחמוד ג'אברין,  שתמך בפעילות דאע"ש.

מכתב האישום שהוגש נגדו עולה  כי במהלך שלוש השנים שקדמו למעצרו ביום 17.7.2017 הביע ג'בארין התעניינות ותמיכה בפעילותו של ארגון המדינה האסלאמית.  הוא עקב  אחרי פעילות הארגון בפייסבוק ובאתרי אינטרנט המזוהים עמו. בנוסף, נטען בכתב האישום כי נהג לשוחח עם אחרים ולנסות לשכנעם בצדקתו של הארגון, תוך שהוא מעביר להם פרסומים הנוגעים לפעילותו. עוד נטען כי אף חשב על האפשרות לבצע פיגוע התאבדות באזור קניון עזריאלי בתל אביב, אולם החליט שלא לבצע פעילות זו מחשש לפגיעה במשפחתו.

באמצע שנת 2017 החליט ג'בארין, על פי כתב האישום, צאת לסוריה ולהצטרף לפעילות הארגון, בין כלוחם ובין כתומך לחימה. לשם כך, יצר קשר בפייסבוק עם אדם המכונה "אחמד טאהא" אשר פרסם בעמוד הפייסבוק שלו עדכונים על הארגון וכן קריאות להצטרף לשורותיו. במסגרת ההתכתבות בין השניים, שנמשכה עד כשבועיים לפני מעצרו של המשיב, עדכן ג'בארין  את טאהא כי הוא מעוניין לצאת לסוריה וביקש לברר מהי הדרך לעשות כן. טאהא השיב כי לעת עתה יש מורכבות לעבור לסוריה דרך הגבול עם תורכיה, וכי עליו להמתין בסבלנות לקבלת הודעה בעניין. טאהא אף הציע לולבצע בינתיים פיגוע באזור מגוריו, וטען כי אם יעשה כן "שכרו יהיה גבוה". כתב האישום ייחס למשיב עבירה של מגע עם סוכן חוץ.

ג'בארין אמנם הודה בכך שהרהר בביצוע פיגוע לפני מספר שנים, אך גם כי חשש מהשלכות המעשה על משפחתו ולכן לא נקט כל פעולה, ואף לא פעולה תכנונית, על מנת להגשים יעד זה. בהתחשב בכך, וכן בעובדה שחלפו מאז מספר שנים, קבע בית המשפט המחוזי כי הדבר אינו מעיד על מסוכנות ממשית שלו. בסיכומו של דבר, בית המשפט המחוזי סבר כי נוכח העובדה שהמשיב נעדר עבר פלילי, וכן בהתחשב בכך שלא נקט כל פעילות ממשית על מנת להצטרף לארגון, ניתן להסתפק בעניינו במעצר באיזוק אלקטרוני.

המדינה הגישה ערר על החלטה זו וטענה כי מסוכנותו של  מתעצמת נוכח המחויבות וההזדהות האידיאולוגית שהפגין המשיב ביחס לארגון. כמו כן, נטען כי ההבחנה בין תחומי הפעילות של דאע"ש היא מטושטשת. המדינה הצביעה עוד על כך שג'בארין לא היסס לעמוד בקשר עם אדם שהזדהה כלוחם בארגון.

השופטת דפנה ברק-ארז ציינה את  המלצתו השלילית של שירות המבחן, שהתרשם כי ג'בארין מזדהה באופן עמוק עם הארגון, וכי המעצר לא היווה גורם מרתיע בעבורו. היא הורתה להארך את מעצרו עד תם ההליכים.

 

אולי יעניין אותך עוד: